• Erasmus+ na Felcánke

• V rámci projektu Erasmus+ zavítali 24. októbra do Hlohovca trinásti zahraniční učitelia a dvadsiati deviati študenti z Chorvátska, Turecka, Severného Macedónska, Rumunska a Talianska. Ide o partnerské školy ZŠ s MŠ na Ulici Arpáda Felcána v Hlohovci. V rámci projektu Erasmus+ je to v poradí už tretie stretnutie. Prvé úvodné sa uskutočnilo vlani v marci 2022 v Turecku, druhé v júni 2022 v Taliansku. Cieľom projektu je výmena skúseností jednotlivých zúčastnených krajín a podpora zdravého životného štýlu. Ak Vás zaujíma, čo všetko sa udialo na „Felcánke“, prečítajte si nasledujúce riadky.

Učitelia a žiaci z „Felcánky“ pripravili pre zahraničných návštevníkov naozaj bohatý program, ktorý sa začal v pondelok slávnostným otvorením v športovom areáli školy. Domáci žiaci prezentovali reálie a zvyky krajín, ktoré k nám pricestovali. Vystúpenie spestrili národnými tancami a piesňami. Potom si návštevníci prezreli priestory základnej školy a zahraniční žiaci mali možnosť absolvovať bežný vyučovací deň v slovenskej škole a naobedovať sa v školskej jedálni. Popoludní ich čakala prehliadka zámku a športové aktivity v Zámockej záhrade. Učitelia si mohli prezrieť Hlohovec z výšky vyhliadkovej veže.

V utorok bol celý deň venovaný športu. Žiaci súťažili a testovali svoju športovú zdatnosť v Mestskej športovej hale aj za prítomnosti významných športových osobností, akými sú Mgr. Milan Špánik – zástupca Slovenského olympijského a športového výboru, Ing. Vladimír Gubrický – generálny tajomník Slovenského atletického zväzu, Jaroslav Dobrovodský – člen Slovenského atletického zväzu a hlavný rozhodca a čestný hosť Anton Javorka – olympionik, člen olympijského a športového výboru, zakladateľ medzinárodnej olympiády žiakov Kalokagatia. Organizátori Olympijského odznaku všestrannosti  testovali deti v batérii testov v prekážkovej dráhe, v skoku do diaľky z miesta, v sed-ľahu, v hode plnou loptou a v behu na 10 x 5 metrov.  Večer si všetci účastníci projektu Erasmus+ zatancovali na „medzinárodnej“ diskotéke v telocvični ZŠ.

V stredu učitelia a žiaci navštívili Žilinu. Zastavili sa na prehliadku Strednej zdravotníckej školy v Žiline, kde absolvovali ochutnávku tradičných slovenských jedál ako sú bryndzové halušky, ktoré im pripravili žiaci tunajšej školy. So zaviazanými očami určovali potraviny pomocou zmyslov, ochutnávali a ovoniavali predložené potraviny a dozvedeli sa aj o ich zložení. Nutričnou váhou počítali zloženie potravín. Asistenti výživy zo zdravotníckej školy im pripravili aj názorné ukážky obsahu množstva energie, bielkovín, sacharidov, tukov a cholesterolu v rôznych potravinách. Potom návštevníci absolvovali prehliadku dobového  interiéru Budatínskeho zámku aj prekrásneho anglického parku, ktorý ho obklopuje.

Vo štvrtok si naši zahraniční partneri prezreli Bratislavu, jej kultúrne a historické pamiatky, navštívili dominantu Bratislavy – Bratislavský hrad. Cez Staré Mesto sa previezli na  historickom turistickom vláčiku. Žiaci mali možnosť zaskákať si na trampolínach a  vyskúšať si beztiažový stav v Cyberjump trampolínovom parku. Priestor vymeniť si dojmy a zážitky zo Slovenska bol vo štvrtok pri spoločnej večeri vo Vieche Jašter na Starej hore.  Večera bola spojená aj s ochutnávkou najlepších vín z nášho regiónu, samozrejme, len pre učiteľov.

V piatok si mohli ešte všetci  žiaci zapojení do projektu vyskúšať v telocvični ZŠ netradičné pohybové aktivity – metlobal  či povoziť sa na pedalo vozíkoch. Na záver sa uskutočnilo vyhodnotenie celého týždňa. Účastníci  projektu Erasmus+ skonštatovali, že sme pre nich pripravili vynikajúci zážitkový program, naplnený zaujímavými  športovými aktivitami  a spoznávaním dominánt Slovenka. Veľmi sa im na Slovensku páčilo. Späť do svojich krajín odcestovali niektorí zahraniční návštevníci  už v piatok – Chorvátsko, Turecko a Severné Macedónsko, ostatní – Taliansko a Rumunsko  – až v sobotu. Nabudúce v rámci projektu Erasmus+ vycestujú naši učitelia a žiaci z „Felcánky“ v marci 2023 do Severného Macedónska.