• ŠIOV

          • Popis projektu

          •  

            Národný projekt „Podpora profesijnej orientácie žiakov základnej školy na odborné vzdelávanie a prípravu prostredníctvom rozvoja polytechnickej výchovy zameranej na rozvoj pracovných zručností a práca s talentami.“

            http://www.siov.sk                  www.zsodborne.sk

            http://www.siov.sk/narodny-projekt-/24512s

            Projekty > Národný projekt „Podpora profesijnej orientácie žiakov základnej školy na odborné vzdelávanie a prípravu prostredníctvom rozvoja polytechnickej výchovy zameranej na rozvoj pracovných zručností a práca s talentami.“

            "Európsky sociálny fond pomáha rozvíjať zamestnanosť podporovaním zamestnateľnosti, obchodného ducha, rovnakých príležitostí a investovaním do ľudských zdrojov".

            Prioritná os 1:            Reforma systému vzdelávania a odbornej prípravy
            Opatrenie 1.1:            Premena tradičnej školy na modernú
            ITMS kód projektu:  26110130549

            Vážené kolegyne, kolegovia,

            dňa 8.4.2013 bola uzavretá zmluva medzi Štátnym inštitútom odborného vzdelávania a Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR (Poskytovateľ) k projektu „Podpora profesijnej orientácie žiakov základnej školy na odborné vzdelávanie a prípravu prostredníctvom rozvoja polytechnickej výchovy zameranej na rozvoj pracovných zručností a práca s talentami.“

            V národnom projekte spolufinancovanom zo zdrojov EÚ sa využijú inovatívne formy a metódy výučby ako pripraviť žiakov ZŠ na rozhodnutie o budúcom štúdiu či kariére.
            Projekt sa sústredí na vysoko aktuálne potreby vedomostnej spoločnosti, ako je príprava žiaka ZŠ na vykonávanie kvalifikovanej práce v hospodárstve v odboroch, ktoré trh vyžaduje a kde žiak nájde svoje uplatnenie.
            Máme 3 aktivity realizácie národného projektu:


            Aktivita 1.1 Podpora polytechnickej výchovy žiakov ZŠ a ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov ZŠ v polytechnickej výchove.

            Aktivita 2.1 Podpora profesijnej orientácie žiakov ZŠ na odborné vzdelávanie a prípravu zavedením nástroja pre identifikáciu potenciálu orientácie žiakov ZŠ na OVP.
             

            Aktivita 3.1 Práca s talentami na ZŠ a SOŠ prostredníctvom realizácie a účasti na odborných súťažiach v OVP.

             

            Aktivita 1.1

            Aktivita 1.1 sa sústredí na podporu polytechnickej výchovy žiakov ZŠ a ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov ZŠ v polytechnickej výchove.

            Cieľom tejto aktivity je rozvoj pracovných zručností žiakov ZŠ so zámerom podporiť profesijnú orientáciu OVP na SOŠ.

            Účelom aktivity je:

            Podporiť profesijnú orientáciu žiakov ZŠ na odborné vzdelávanie a prípravu prostredníctvom pilotného overenia rozvoja tzv. „polytechnickej výchovy“ v oblastiach vzdelávania Človek a príroda (biológia, chémie, fyzika) a Človek a svet práce (technika) so zapojením didaktických pomôcok pre praktické vyučovanie a inováciou foriem a metód vyučovania v týchto oblastiach vzdelávania. Tzv. polytechnická výchova je jedným zo základných predpokladov, ktoré ovplyvňujú žiakov pri rozhodovaní o budúcej profesijnej orientácii. Pri pilotnom overovaní sa preto zameriame na zistenie a stanovenie správneho pomeru medzi vynaložením zdrojov do materiálno-technického vybavenia a didaktických pomôcok a inovácie foriem a metód vyučovania vo vzťahu k zmene v postojoch žiaka ohľadom budúcej profesijnej orientácie.

            V rámci čiastkovej aktivity 1.1.1. je na pláne obstaranie, dodanie materiálno-technického vybavenia a využívanie didaktických pomôcok pre odborné učebne v oblastiach vzdelávania biológie, chémie, fyziky a techniky. V projekte počítame s vybavením 49 učební fyziky a techniky a z toho 28 odborných učební biológie a chémie v regiónoch, ktoré sú prioritne zamerané na poľnohospodárstvo z vybraných 49 pilotných ZŠ.

            Nové odborné učebne, didaktické pomôcky a zariadenia budeme realizovať v rámci čiastkovej aktivity 1.1.2 Metodická podpora, a to formou konzultácií, poradenstva, podporných materiálov, dotazníkov, alebo kontrolami. Metodickú podporu bude realizovať 7 zamestnancov projektu (v každom územnom celku konvergencie 1), ktorých úlohou bude aj spracovávanie dotazníkov a správ.

            V čiastkovej aktivite 1.1.3 Kontinuálne vzdelávanie učiteľov biológie, chémie, fyziky a techniky na ZŠ vypracujeme 3 programy na podporu polytechnickej výchovy a profesijnej orientácie žiakov na OVP na SOŠ. Samotné kontinuálne vzdelávanie bude určené učiteľom 49 pilotných základných škôl, ako aj pre učiteľov 451 zapojených nepilotných škôl.

            Výstupy aktivity:

            49 pilotných zapojených ZŠ a 451 nepilotných ZŠ v cieli Konvergencie, na ktorých bude prebiehať overovanie všetkých aktivít národného projektu, v rámci ktorého bude pôsobiť 1000 vyškolených pedagogických zamestnancov z pilotných i nepilotných základných škôl.

            • Rozvoj pracovných zručností žiakov ZŠ.
            • Odborné učebne biológie a chémie, dodaných 28 ks laboratórií na 28 vybraných ZŠ.
            • Odborné učebne fyziky, dodaných 49 ks na vybraných 49 ZŠ.
            • Odborné učebne techniky, dodaných 49 ks na vybraných 49 ZŠ.
            • Správa o využívaní odborných učební za školský rok 2013/2014.
            • Správa o využívaní odborných učební za školský rok 2014/2015.
            • Správa o dosahu nových metód a foriem vzdelávania so zameraním na profesijnú orientáciu žiakov ZŠ posilnením polytechnickej výchovy.
            • Pracovné cesty na zapojené ZŠ a iné ZŠ s cieľom konzultácii, poradenstva, kontroly a overovania priebehu vzdelávania, priebežné sledovanie vyučovania a zaznamenávanie zmien vo forme a metodológii vyučovania profesormi zapojenými do projektu.
            • Pracovné zahraničné cesty interných a externých zamestnancov za účelom získania skúseností s uplatnením polytechnickej výchovy v EÚ.
            • Prieskumy žiakov a profesorov na 49 zapojených ZŠ formou dotazníkového prieskumu a riadených rozhovorov.
            • Vyhodnotenie pilotného overovania a spracovanie odporúčaní pre zaradenie nových voliteľných predmetov na ZŠ.
            • Overenie normatívov pre vybavenie odborných učební.
            • Program kontinuálneho vzdelávania profesorov – biológia a chémia.
            • Program kontinuálneho vzdelávania profesorov- fyzika.
            • Program kontinuálneho vzdelávania profesorov – technika.
            • Počet zrealizovaných vzdelávacích programov – 3 ks.
            • Počet vyškolených osôb – min.1000 osôb.
            • Počet osvedčení o absolvovaní školenia – min.1500 ks.
            • Každoročné priebežné správy odborného garanta aktivity a záverečná správa odborného garanta aktivity o pilotnom vyhodnocovaní aktivity (3 ks).

            Špecifickými cieľmi projektu sú inovácia obsahu a metódy, skvalitnenie výstupov vzdelávania pre potreby trhu práce vo vedomostnej spoločnosti.
            Do projektu bude zapojených až 500 základných škôl zo 7 VÚC – z Konvergencie (okrem Bratislavského kraja). V každom tomto kraji bude 7 základných škôl (spolu 49) vybavených z národného projektu zariadením odborných učební, aby sa skvalitnilo vyučovanie predmetov biológie, fyziky, chémie a techniky. Celkovo sa na projekte zúčastní okolo 5000 žiakov základných škôl vo veku 10-16 rokov.

            Projekt sa orientuje aj na prípravu  a ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov na získanie a rozvoj kompetencií potrebných na premenu tradičnej školy na modernú.
            Na pláne je preškolenie približne 1000 pedagógov biológie, chémie, fyziky a techniky ako aj 500 výchovných poradcov, aby pomohli základným školám usmerniť žiakov študovať ďalej, podľa ich talentu a schopností.

            Prostredníctvom národného projektu chceme podporiť aj  rozvoj  práce s talentami na základných školách, ktorá je nevyhnutná na zvyšovanie záujmu žiakov o odborné vzdelávanie a prípravu. V rámci práce s talentami sú plánované tzv. odborné súťaže kombinovaných družstiev ZŠ a SŠ, aby sa žiaci zoznámili s prostredím stredných škôl. Pomôžeme tak prepojiť teóriu s praxou už na základnej škole.

            Realizáciou projektu budú žiaci zapojených ZŠ zorientovaní v problematike profesijnej orientácie na OVP a budú vedieť reálne posúdiť svoje budúce pracovné možnosti a podľa toho budú vedieť vykonať optimálnu profesijnú voľbu vo vzťahu k OVP.

            Všetky aktuálne a potrebné informácie ohľadom nášho projektu nájdete už čoskoro na pripravovanom web sídlewww.zsodborne.sk.

             

            Aktivita 2.1

            Aktivita 2.1 je zameraná na podporu profesijnej orientácie žiakov ZŠ na odborné vzdelávanie a prípravu. Cieľom tejto aktivity je zlepšiť úroveň poskytovania profesijnej orientácie pre žiakov ŽŠ vo vzťahu k prioritám polytechnickej výchovy, aby sa žiaci ZŠ rozhodovali o budúcom štúdiu na SOŠ so zreteľom na potreby trhu práce a uplatniteľnosti na trhu práce.

            Účelom aktivity je:

            Podporiť profesijnú orientáciu žiakov ZŠ na odborné vzdelávanie a prípravu prostredníctvom odbornej publicity tak, aby žiak ZŠ pri rozhodovaní o budúcom povolaní zobral do úvahy zameranie hospodárstva svojho regiónu resp. SR a ich prognózu v strednodobom a dlhodobom horizonte. Zároveň by sa rozhodol pre budúce štúdium tak, aby mohol uplatniť získané odborné vedomosti a zručnosti, ktoré získal vzdelávacím procesom vo vybudovaných odborných učebniach novými vyučovacími metódami a formami zameranými na zážitkové učenie. Celá koncepcia smeruje k budúcej vyššej konkurencieschopnosti týchto žiakov na trhu práce.

            V rámci aktivity 2.1. sa bude realizovať čiastková aktivita 2.1.1, ktorá zabezpečí zlepšenie úrovne poskytovania profesijnej orientácie pre žiakov ZŠ, aby sa rozhodovali o budúcom štúdiu na SOŠ podľa potreby a uplatniteľnosti na trhu práce. V rámci A 2.1.1.1 sa vytvorí a poskytne program kontinuálneho vzdelávania pre pedagogických zamestnancov ZŠ venujúcim sa profesijnej orientácii žiakov ZŠ zameraný na profesijnú orientáciu na OVP na SOŠ. Jej hlavnými činnosťami budú metodická činnosť pre profesijnú orientáciu žiakov ZŠ na OPV na SOŠ, vytvorenie funkčného nástroja na identifikáciu potenciálu orientácie žiakov piateho, šiesteho, siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka, kontinuálne vzdelávanie učiteľov a overovanie využitia potenciálu orientácie žiakov ZŠ na OPV na SOŠ.

            V čiastkovej aktivite 2.1.2. sa budú organizovať exkurzie žiakov 49 pilotných ZŠ do SOŠ, do firiem a iných inštitúcií, dni otvorených dverí pre žiakov ZŠ u partnerov, na SOŠ a iných inštitúciách, diskusie a iné formy kontaktu žiakov ZŠ so zástupcami danej profesie.

            Úlohou čiastkovej aktivity 2.1.3. je vypracovať katalóg pracovných pozícií a nárokov na nich pre účely profesijnej orientácie s pravidelnou aktualizáciou. Účelom katalógu je vysvetliť mladým ľuďom, aké možnosti majú v jednotlivých povolaniach.

            Čiastková aktivita 2.1.4. má na starosti odbornú garanciu aktivity A2.1 a zabezpečiť kontrolu kvality počas jej implementácie.

            Výstupy aktivity:

            • 49 zapojených ZŠ v cieli Konvergencie, na ktorých bude prebiehať pilotné overovanie aktivít národného projektu, ako zvýšenie úrovne profesijnej orientácie žiakov ZŠ v nadväznosti na priority polytechnickej výchovy,
            • ostatných zapojených 451 ZŠ v cieli Konvergencia, v rámci ktorých budú realizované aktivity na zlepšenie úrovne poskytovania profesijnej orientácie pre žiakov ZŠ,
            • analýza problémov vedúcich k nízkemu záujmu zo strany žiakov ZŠ o OVP na SOŠ a návrh koncepcie riešenia problematiky,
            • zahraničné pracovné cesty a účasť na zahraničných podujatiach za účelom know-how ako zvýšiť záujem o OVP na SOŠ,
            • vytvorenie odbornej metodiky pre identifikáciu potenciálu orientácie žiakov ZŠ na OVP na SOŠ,
            • obstaranie a uvedenie do prevádzky nástroja pre identifikáciu potenciálu orientácie žiakov,
            • vytvorenie programu ďalšieho vzdelávania  a vyškolenie pedagogických zamestnancov na ZŠ zapojených do národného projektu,
            • pilotné overenie práce a úspešnosti využívania nástroja žiakov formou práce vybraných 7 pracovníkov,
            • exkurzie žiakov ZŠ vo firmách, a iných inštitúciách,
            • dni otvorených dverí žiakov ZŠ vo firmách, SOŠ a iných inštitúciách,
            • diskusie a iné formy kontaktu žiakov ZŠ so zástupcami danej profesie,
            • dlhodobá forma ich uchovávania,
            • tlačená a elektronická verzia katalógu prostredníctvom web stránky národného projektu,
            • zabezpečenie odbornej garancie a kontroly kvality,
            • každoročné priebežné správy a záverečná správa odborného garanta aktivity.

             

            Aktivita 3.1

            Práca s talentami na ZŠ prostredníctvom realizácie a účasti na domácich súťažiach v OVP v špeciálnych kategóriách spoločných tímov žiakov ZŠ so SOŠ.

            Cieľom tejto aktivity je zlepšiť úroveň práce s talentami na ZŠ vo vzťahu k odbornému vzdelávaniu a príprave na budúce povolanie. Komplexná práca s talentami formou súťaží žiakov rôznych vekových kategórií a dosiahnutého stupňa vzdelania bude razantnejším nástrojom pre podporu odbornej orientácie žiakov ZŠ a vyprofilovanie ich rozhodovania sa k štúdiu na SOŠ, v ktorej súťažili v rámci odborného zamerania. Práca s talentami bude orientovaná v súlade so zámerom motivovať týchto žiakov pre výber štúdia na SŠ, s ohľadom na potreby trhu práce a ich budúcu zamestnateľnosť na trhu práce.
            Účelom je orientovať žiakov ZŠ na súťaživosť a prácu v tíme so žiakmi SOŠ. Žiaci ZŠ získajú nové komunikačné a odborné zručnosti tvorivou, zážitkovou formou blízkou ich veku. Zároveň majú žiaci ZŠ možnosť využiť úspešné výsledky zo súťaží aj pri prijímaní na SOŠ. Súťaže žiakov SOŠ budú financované zo štátneho rozpočtu.
            Aktivita 3.1 bude naplnená prostredníctvom zavedenia novej metodiky a postupu organizačno - technického a obsahového využitia skúseností z doterajších súťaží SOŠ so spoločne orientovaných súťaží ZŠ. Vytvorením nového systému organizácie súťaží pre ZŠ s dôrazom na zamerania v oblasti polytechnickej výchovy (biológie, chémie, fyziky, techniky).

            Dôležité je zavedenie systému:

            • podpory organizácie a riadenia súťaží ZŠ v rámci existujúciuch odborných súťaží SR,
            • spoluúčasti existujúcich pilotných centier OVP na programoch súťaží,
            • partnerstva pedagogických zamestnancov a odborníkov z hospodárskej praxe na špecifikácií nových súťažných úlohách pre súťaže ZŠ,
            • vzdelávacieho programu pre pedagogických zamestnancov a odborníkov hospodárskej praxe na školenie do pozícií expertov a hodnotiteľov, realizátorov, metodikov, konzultantov, pedagogického dozoru súťaží,
            • monitorovania a porovnávania úspešnosti víťazov zo súťaží medzi žiakmi zo škôl vybavených a školami nevybavených odbornými učebňami,
            • informovanosti o aktivitách zriaďovateľov škôl, rodičov, širokú odbornú pedagogickú a nepedagogickú verejnosť cez web sídlo,
            • prípravy žiakov ZŠ na súťaže a identifikácia talentov na ZŠ,
            • zavedenie siete odborníkov podľa jednotlivých odborov a okruhov súťažných zameraní,
            • organizovaním sústredení s oboznámením tematík súťaží SOŠ a ZŠ a podpornej konferencie na podporu a vyhľadávanie talentov,
            • vytvorenie návrhov nových Organizačných poriadkov spoločných súťaží SOŠ a ZŠ a pravidiel pre zaradenie súťaží do systému existujúcich súťaží.

            V čiastkovej aktivite 3.1.1. sú hlavnými činnosťami organizačné, technické a obsahové zabezpečenie domácich súťažív rámci OVP pre žiakov ZŠ a SOŠ, účasť slovenskej reprezentácie na domácich súťažiach a vyhodnotenie pilotného overovania práce s talentami.

             Pod činnosti čiastkovej aktivity 3.1.2. patria motivačné aktivity ako účasť víťazných družstiev 5 súťaží ZŠ a SOŠ na prezentačnej výstave JUVYR, zahraničná pracovná cesta pre víťazov súťaží do vedeckého centra vo švajčiarskom Cerne, inovačné kontinuálne vzdelávanie PZ, workshopy učiteľov ZŠ a SOŠ pred súťažami, aktivizácia žiakov ZŠ a SOŠ do súťaží a sústredenie žiakov pred súťažami. Zabezpečenie odbornej garancie a kontroly kvality počas implementácie aktivity A3.1 má na starosť čiastková aktivita 3.1.3.

            Výstupy aktivity:

            Rozvoj práce s talentami na ZŠ za účelom zvyšovania motivácie žiakov ZŠ pripravovať sa pre konkrétne povolanie v rámci OVP na SOŠ a pracovať na svojom rozvoji nad rámec povinných minimálnych očakávaní.

            • Zrealizované súťaže.
            • Rozvoj práce s talentami na ZŠ.
            • Zrealizované workshopy učiteľov, školenia a konferencie žiakov.
            • Každoročné priebežné správy a záverečná správa odborného garanta aktivity o pilotnom vyhodnocovaní aktivity.