• Projekty

        • Rozprávkový svet

           

          Projekt s názvom Rozprávkový svet je podporený Nadáciou Pontis v sume 2 934,00 EUR

          Cieľom projektu je realizovať prvky tvorivej dramatiky, ako jednu z najefektívnejších foriem zážitkového učenia v prostredí MŠ. Využitím metód tvorivej dramatiky vo výchovno- vzdelávacom procese (maňušky, prstové bábky, paraván, bábkové divadlo) nám umožní korekciu postojov a správania sa detí aj zo znevýhodneného prostredia, deťom s rôznymi poruchami učenia či správania, ktoré každým rokom majú stúpajúcu tendenciu. Zároveň sa buduje aj skupinová integrita a rozvoj efektívnej komunikácie a predčitateľskej gramotnosti. Pre realizovanie dramatoterapie, biblioterapie sú nevyhnutné maňušky, kostýmy, kostýmové čiapky, bábkové divadlá, rozprávky, ktoré sme zo získaných peňazí zakúpili.
           
             
           
           
           

          Malí ,,čitatelia“

          Jeho hlavnými aktérmi sú deti MŠ, pedagogickí zamestnanci MŠ, rodičia, starí rodičia, starší súrodenci. Vzniká spolupráca kniha – dospelý – dieťa, vzťah dieťa s knihou/ dieťa o knihe. Úlohou detí je nakresliť a prerozprávať príbeh, ktorý mu prečítali rodičia alebo súrodenci. Deti majú možnosť si požičať knihu v MŠ, majú vytvorené aj čitateľské preukazy. Projektom u detí rozvíjame predčitateľskú gramotnosť, rečové a jazykové schopností, oboznamovanie sa s knihami a celkový kladný vzťah ku knihe. Čítanie knižiek je jednou z foriem ako rozvíjať osobnosť dieťaťa. 

           

           

          Zážitky s Peterčekom

          Snahou školy je vtiahnúť rodičov do zdieľania spoločných radostí, do ozajstnej spolupráce v prospech detí. Projekt  je zameraný na hlbšie vzájomné poznanie sa rodičov, učiteľov a detí. Cieľom je obohatiť deti o nové zážitky s bábkou Peterček, s ktorou trávia voľný čas doma. Peterček nie  je vnímaný len ako bábka, ale stáva sa súčasťou života a činností detí. Hráva sa s nimi, chodí s nimi na prechádzky a prežíva s deťmi každodenné situácie. Svoje zážitky potom prerozprávajú kamarátom v škôlke.  U detí je Peterček veľmi obľúbený.

           

                                                                                                   

           

           

          Adoptuj kravičku                                                        

          Slovenskí poľnohospodári sa rozhodli darovať svoje kravičky deťom na adopciu, aby si uvedomili aké sú kravičky výnimočné a užitočné, lebo nám dávajú mlieko. Adoptuj kravičku je projekt Mliečneho fondu, ktorí je financovaný slovenskými prvovýrobcami a spracovateľmi mlieka. Cieľom projektu je zvýšenie spotreby mlieka a mliečnych výrobkov  zo Slovenska ako aj zvýšenie povedomia o slovenských prvovýrobcoch mlieka.

           

                                                                                               

           

          Zdravý chrbátik

          Vývin chrbtice začína už narodením a významné miesto v jeho správnom napredovaní má celé obdobie rastu. Ak nebudeme detskej chrbtici v tomto období venovať dôslednú pozornosť, sami sa postaráme o vznik ťažkých zmien na nej. A  v dospelosti ich už opraviť nedokážeme…Bohužiaľ, v súčasnosti sa čoraz častejšie stretávame s chybným držaním tela už u detí predškolského veku. Správnemu držaniu tela sa musí každý človek naučiť, a to už v tomto období, keď je človek tvarovateľný, schopný telesne sa plne rozvinúť. Správne držanie tela je predpokladom na zdravý psychomotorický vývin dieťaťa.

          Preto prvoradým cieľom sú deti a hravou formou naštartovať u nich chuť cvičiť, vybudovať v nich pozitívny vzťah k cvičebným pomôckam, zamerať sa na komplexné posilnenie ich chrbtice a tak predchádzať deformitám chrbtice a chybnému držaniu tela u detí . Problematika chybného držania tela a deformít chrbtice sa týka takmer každého dieťaťa preto je dôležité naučiť naše deti v slovenských školách sedieť  a cvičiť zdravo, naučiť ich vážiť si svoje zdravie.

          Cvičenia v MŠ realizujeme podľa metodickej pomôcky -  DVD so zdravotným cvičením.

                                                                                                 

          Vývojová kineziológia

          Pohybová aktivita detí by mala spĺňať predpoklady pestrej palety pohybových aktivít. Rôznorodosť všeobecných rýchlostných, reakčných, silových tréningov spolu s trénovaním obratnosti. Používame polohy  základné:  v ľahu na chrbte, na boku a bruchu a polohy vyššiezložitejšie, ktorými sa dieťa môže pohybovať. Všetky polohy poskytujú kvalitný podklad pre prácu svalových súhier. Základným princípom pri práci s vývojovými polohami je spolupráca napriamenej(vystretej) chrbtice a bránice (dýchanie do brucha), pevný trup a samostatný (izolovaný) pohyb. V bedrových kĺboch a ramenách. Nevšednosť pohybov malých detí nám zabezpečuje rôznorodosť cvičení, ktorými môžeme ovplyvňovať aktivitu detí. Zakomponovanie jednoduchých cvičení v zložitejších polohách trénuje nielen svaly, ale aj centrálnu nervovú sústavu.

                                                                     

          cvičenia vývojovej kineziológie

          Stavba tréningovej jednotky: 

          1.úvod – motivácia, oboznámenie detí s obsahom tréningovej jednotky

          2. rozohriatie – rozohriatie organizmu formou pohybovej hry (na 10 prihrávok, naháňačky..)

          3. rozcvičenie – dynamické rozcvičenie (krúženie, úklony, predklony, tlieskanie..)

          4. hlavná časť – vlastný obsah tréningovej jednotky

          5. ukľudnenie  - základný statický  strečing + zhodnotenie aktivity a sebahodnotenie.

          Obsahom tréningovej jednotky sú prekážkové dráhy, zdravotné cvičenia, chôdza a beh, vývojová kineziológia – stabilizačné polohy, pohybové hry, lezenie a plazenie, hádzanie a chytanie, rovnováhové cvičenia, kotúľ vpred, hudobno-pohybové hry atď.

           

           

          Saunovanie detí

          Saunovanie je veľmi účinnou formou otužovania, má liečebno-preventívne a hygienické účinky.

          Čo nám sauna môže dať a načo je vlastne dobrá? Sauna má blahodárne účinky na naše zdravie a je výborná ako prevencia proti rôznym chorobám a určite zvyšuje odolnosť organizmu. Potením sa z tela vyplavujú všetky toxíny a následné ochladzovanie zvyšuje naše otužovanie. Uvoľňuje telo i dušu, nervové napätie, prináša psychickú i fyzickú relaxáciu a prispieva k zhromaždeniu síl. Len sauna dokáže uviesť telo i dušu do takého harmonického a rovnovážneho stavu.

           

                                                                                      

          Saunovanie detí prebieha v našej MŠ v mesiacoch:  február – apríl, september – október.

          Časový harmonogram: 1-krát týždenne

          Deti: 4 – 6 ročné deti

          Miesto realizácie: pohybovo-relaxačné centrum Famwell Hlohovec

          Saunovanie môžu navštevovať len deti, ktorým saunovanie odporučil detský pediater.

          saunovanie detí v predškolskom veku

          Pozri foto v albume